Vyhledávání rýmů verze 2019

Prozaické záležitosti stran diskusního fóra a jeho účastníků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2463
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Vyhledávání rýmů verze 2019

Příspěvek od vitsoft »

Od prosince 2019 už naostro rozjíždíme novou verzi veršovacího slovníku. V používání slovníku se toho moc nemění, většina změn proběhla pod kapotou:

Vyhledávací engine už není 32bitová aplikace pro Windows, ale nativní 64bitová pro Linux s využitím paralelního zpracování (SIMD). Rovněž analyzátor básniček jsem přepsal ze skriptového jazyka do asembleru, takže by teď měl pracovat rychleji.

Individuální počitadla vyhledávání pro každé slovo zvlášť jsem zrušil, takže na odkazu Statistika se již nezobrazuje hitparáda nejhledanějších rýmů. Suverénně zde vedlo slovo tebe, které bylo v minulých 12 letech vyhledáno téměř třinácttisíckrát, v závěsu za ním následovala slova láska a srdce.
Zrušení počitadel značně urychlilo indexaci slovní zásoby, takže pověřené osoby - editoři - nyní mohou nově přidaná nebo opravená slovíčka ihned zařazovat do korpusu a aktualizace se projeví na počkání.

Další změnou je zvýšení počtu foneticky porovnávaných slabik z posledních dvou na poslední čtyři. K delším slovům by teď měl slovník přednostně nabízet přeplněnější rýmy a asonance.
Původní dvouslabičný engine z roku 2007 jsem nemazal, zůstává k dispozici na URL www.rymy.cz/rymy2.php, ovšem jeho slovní zásoba zůstala zakonzervovaná ve stavu z dubna 2019 a již se neaktualizuje.

Posledním vylepšením při vyhledávání rýmů na delší slova je nabízení spojení kratšího slova s předložkou, takže pokud například hledáme rým na salám Vysočinu, slovník poskytne i spojení místo činu nebo při počinu. Nabízení předložkových vazeb lze částečně nebo zcela potlačit v rámečku Preference.

Různovidá slovesa již nejsou v nové verzi vedena jako varianty téhož lematu, místo toho jsou dokonavá i nedokonavá slovesa považována za dvě různá slova. To mohlo v některých případech vést na nežádoucí zdvojení nabízených slov, takové případy budu postupně opravovat.
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2463
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhledávání rýmů verze 2019

Příspěvek od vitsoft »

Někdy o víkendu se chystám změnit DNS servery k doméně rymy.cz z ns.ignum.cz na ns.wedos.cz.
Než se změna rozšíří na všechny podřízené nameservery může několik desítek minut trvat, takže se nelekněte možného krátkodobého výpadku tohoto webu.
Odpovědět