Básnička nebo rýmovačka

Prozaické záležitosti stran diskusního fóra a jeho účastníků.
Odpovědět
ZenMan
Příspěvky: 1
Registrován: 27.7.2011 0:11

Básnička nebo rýmovačka

Příspěvek od ZenMan »

Zdravíčko básníci básnící...
Před dvěma dny jsem začal psát "básničky" jen tak pro radost a pro svou milou. Ale říkám si, jestli to co píšu jsou vůbec básničky a nebo jen "rýmovačky" , pokud je v tom tedy nějaký rozdíl :) A tady se dostávám k mému dotazu. Podle čeho poznám, že to co píšu je básnička?! Možná je to blbý dotaz a pokud ano tak se omlouvám. Jestli to bude třeba, hodím sem něco z mé tvorby. Aspoň vás tady pobavím mojí začínající neschopností :-D Předem díky za odpovědi mějte se krásně a dál skládejte básně
Uživatelský avatar
lea
Příspěvky: 6897
Registrován: 3.12.2009 22:55
Bydliště: Praha

Příspěvek od lea »

Ahoj básníku nebásníku,
k tvému dotazu i tvorbě se jistě rád vyjádří šéfík, až se tady mihne. V každém případě sem něco pohoď, nejlépe do dílen, a buď vítán. Už se těšíme.
Uživatelský avatar
Kama
Příspěvky: 9999
Registrován: 19.2.2008 21:52

Příspěvek od Kama »

I já zdravím ZenMane a vítám tě u nás.

V prvé řadě si prostuduj stať " O rýmech", která ti určitě otevře alespoň branku do obrovského prostoru poezie.
Pokud jsi básněním nepolíbený, slibuji ti hluboký zážitek.
Nicméně, v naší škole rýmů projdeš úspěšně jen tehdy, pokud se v rýmocvičně a rytmocvičně nebudeš ulejvat :-)
Uživatelský avatar
Rancher
Příspěvky: 2231
Registrován: 29.7.2008 13:44

Příspěvek od Rancher »

Já mám na to názor takový, že báseň jsem asi ještě nenapsal.

Báseň je podle mne něco prožitého/k prožití, silného, s citovým nábojem. Něco co je sdělováno formou verše (volného, či vázaného). Prostě kondenzovaný zážitek, prožitek, postřeh nebo příběh.
Jsou tady takové.

Ode mne ani jedna. Já píšu rýmovačky nebo tomu lze říkat veršovánky a to takže velmi :-P
Velmi rád a velmi často.

Možná se mi občas povede básnička. Ty miluju! Takové to krátké, rýmované, vypointované sdělení. Prostě hraní si se slovy.
Přičemž jak u básní, tak u hříček preferuji rým a rytmus.
Takže forma básně, básničky a rýmovačky je podle mne velmi stejná (jsou výjimky na straně básní), ale rozdíl je v obsahu sdělení.

Toť moje a nikoliv oficiální terminologie.
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2505
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitsoft »

Rancher píše:Báseň je podle mne něco prožitého/k prožití, silného, s citovým nábojem. Něco co je sdělováno formou verše (volného, či vázaného). Prostě kondenzovaný zážitek, prožitek, postřeh nebo příběh.
Jsou tady takové.
Ode mne ani jedna.

Proč ta skromnost Ranchere, vždyť například tvé dnešní vyprávění o tvých raných vědecko-erotických zážitcích obsahuje sílu, prožitek, prostě všechny ty atributy, které výše zmiňuješ.

Ale v podstatě je jedno, zda tomu říkáme básničky, říkačky, etudy nebo říkadla, důležité je, že se procvičováním zlepšujeme a že nás to baví.
Uživatelský avatar
Rancher
Příspěvky: 2231
Registrován: 29.7.2008 13:44

Příspěvek od Rancher »

Máš pravdu, já to Nezvalovi pořád říkal on, že to básně nejsou :-P
Uživatelský avatar
Beta
Příspěvky: 3974
Registrován: 3.9.2013 23:45

Re: Básnička nebo rýmovačka

Příspěvek od Beta »


Takže rýmovačka.


V klášteru jednou před rokem

sestra se mnou dí, jak s cvokem.

Nedělej si ze mě frašku,

jestě dnes vypiješ flašku!

Jenže sestro, v tom je klička,

jsem zatvrzelá nepička.

Druhá sestra na to dí,

slivovice mi škodí.

Jsme to sestry - nepičky!

Zblajznem aspoň chlebíčky!


Obrázek
Uživatelský avatar
Beta
Příspěvky: 3974
Registrován: 3.9.2013 23:45

Re: Básnička nebo rýmovačka

Příspěvek od Beta »

Odpovědět