Ach ty moje začátky

Směle sevři do svěráku báseň, jež hotova není.
Aby zněla jako z praku, navrhneme vylepšení.
Odpovědět
baggins101
Příspěvky: 1
Registrován: 4.3.2017 22:06

Ach ty moje začátky

Příspěvek od baggins101 »

Zdravím,
jsem tu nový a ani netuším, zdali teď píši do správného fóra, tak mě když tak prosím nasměřujte, nicméně napsal jsem v poslední době nějaké básničky a byl bych velice vděčný za jakékoli rady. Pokud mě to nepřestane bavit, rád bych svojí další tvorbu určitě chtěl někam posunout, aby to nebyly jen myšlenky, pocity a žvásty naházené na papír, ale mělo to alespoň nějakou mizivou hodnotu.

Co se týče věcí jako je rytmus a nějaké stopy, tak to jsem neřešil (v příz. / nepříz. slabikách se tak nevyznám a nevím úplně jak s nimi pracovat). Pouze jsem u některých kousků dbal na počty slabik, nicméně teď už je to spíše takový bezrozměrný verš (či jak se tomu říká :) ). Otázka je, jestli to ty básně potřebují, nebo nikoli. Určitě jsou to prvky pomáhající čtenáři a báseň je tak bezpochyby o něco zajímavější, ale prozatím jsem psal více méně podle citu.

Tady je tedy jedna básnička. V případě, že byste tady někdo měl zájem o pomoc naprostému začátečníkovi, mohu poslat i další. Děkuji všem co odpoví a pokusí se poradit.

Ach mé slunce, které nepálí
ty jen hřeješ do dáli
prosím, prosím nech mě jít
jít tam, kde jde tvůj svit

Tvá krása podobá se luně
jsi oáza, co hledám v duně
kapka vody v poušti
kapka, která neopouští

Mé tělo po tě hladoví
má duše po tě žízní
jsem jak jezdec na koni
splašeném náhlou tísní

Snad nejsi mi tak vzdálená
- těch světelných let! -
prosím ještě chviličku
lžičkou podávej mi med
Yan73
Příspěvky: 563
Registrován: 24.3.2015 11:10

Příspěvek od Yan73 »

V místních cvičnách, máš li zájem,
můžeš cvičit metriku.
Cesta z Kraje předlouhá je.
Vítej, Mistře Pytlíku!
Uživatelský avatar
vitsoft
Site Admin
Příspěvky: 2505
Registrován: 5.7.2007 14:36
Bydliště: Vítkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ach ty moje začátky

Příspěvek od vitsoft »

baggins101 píše:rád bych svojí další tvorbu určitě chtěl někam posunout, aby to nebyly jen myšlenky, pocity a žvásty naházené na papír,
A co jiného by měly být? Vždyť i díla těch nejlepších spisovatelů a básníků jsou jen myšlenky a pocity naházené na papír, nebo v lepším případě naťukané do klávesnice.
ale mělo to alespoň nějakou mizivou hodnotu.
Hodnotu tomu dodává to, že se najdou lidé ochotní to číst, nebo v lepším případě vysolit v knihkupectví nějaký obnos. Ale s tím bych moc nepočítal.
Většinou nám musí stačit vědomí, že jsme někoho potěšili, překvapili, nebo dokonce rozesmáli. A na to tady jsme.

Tvoje lyrika je docela jímavá a rýmy taky dobré (pokud zrovna neabsentují). Rozkolísanost rytmu a formátu veršů se dá snadno napravit, pokud ti na tom záleží. Haute couture se tu moc nepěstuje, tu bys našel spíše na Liteře nebo Písmáku, tady je jen jakási konfekční dílna, kde se ale dá kolektivním procvičováním získat cit pro formu, rytmus i rýmy. Tak se směle zapoj, per aspera ad astra!
Odpovědět